Ile energii słonecznej potrzebuje mój kamper?

Wszystko, co należy wiedzieć, aby prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na baterie słoneczną i akumulatory. Poniżej trzy proste kroki, wykonując które z łatwością dobierzesz wielkość zestawu baterii, obliczysz zapotrzebowania na energię elektryczną i określisz swoje potrzeby solarne.

Wszystko, co należy wiedzieć, aby prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na baterie słoneczną i akumulatory. Poniżej trzy proste kroki, wykonując które z łatwością dobierzesz wielkość zestawu baterii, obliczysz zapotrzebowania na energię elektryczną i określisz swoje potrzeby solarne.

Rozważasz przejście na panele słoneczne w swoim kamperze i zastanawiasz się, od czego zacząć? Nie musisz już dalej szukać, ponieważ poniższy artykuł zawiera wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego obliczenia zapotrzebowania paneli słoneczne i zestawu baterii. Wystarczą trzy kroki, które obejmują dobranie rozmiaru zestawu baterii, obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną, i co za tym idzie, określenie potrzeb solarnych.

Dobór wielkości zestawu akumulatorów
Aby oszacować całkowite zapotrzebowanie na energię dla panelu słonecznego w samochodzie kempingowym, podsumuj dzienną konsumpcję energii wszystkich urządzeń w swoim samochodzie kempingowym, jak w na przykładzie poniżej. Zapotrzebowanie na moc dla wielu urządzeń można sprawdzić w wyszukiwarce Google lub na bezpośrednio na tabliczkach znamionowych swoich urządzeń. W przykładowym zestawieniu poniżej dzienne zapotrzebowanie wynosi 139 amperogodzin.

Obliczanie amperogodzin:
Watogodziny ÷ Napięcie = Amperogodziny

         

łączny pobór prądu

Urządzenie

Moc robocza

Godziny pracy

Watogodziny

Napięcie

Godziny

Ekspres do kawy

650 0,25 162,5 12,8 12,7

Koc elektryczny

500 2 1000 12,8 78,1

Płyta grzewcza

1200 0,5 600 12,8 46,9

Ładowarka telefonu

6 3 18 12,8 14,4
    5,75 1780,5   139,1

Niektóre urządzenia, takie jak klimatyzacja lub podgrzewacze wody, mają duże silniki, które mogą wymagać dodatkowej mocy przy uruchomieniu.

Pojemność baterii wyraża się w watogodzinach lub amperogodzinach. Na poniższym przyładzie widać, że potrzebna będzie bateria lub zestaw baterii o pojemności przekraczającej 139 amperogodzin oraz źródło energii gwarantujące ładowaniae baterii na porównywalnym poziomie lub nawet wyższym, niż obliczony poziom zużycia. Zwróć uwagę na to, że mówimy o dziennym zapotrzebowaniu na energię.

Obliczenie Zapotrzebowania na Moc
Drugi krok to określenie maksymalnego zapotrzebowania na moc dla paneli słonecznych w kamperze. W powyższym przykładzie wyliczyliśmy nasze dzienne zapotrzebowanie w ilości 139 amperogodzin, ale równie istotne jest też uwzględnienie maksymalnego stałego i chwilowego prądu rozładowania, któremu może sprostać twoja bateria. Suma łącznej mocy podzielona przez napięcie twojej baterii daje wynik w amperach, dla sytuacji, w której wszystkie urządzenia byłyby używane jednocześnie: (2 356 watów ÷ 12,8 wolta = 184,1 ampera).

Obliczenie prądu:
P [W]÷ U [V] = I [A]

Urządzenie

Moc robocza

Napięcie

Prąd (A)

Ekspres do kawy

650 12,8 50,8

Koc elektryczny

500 12,8 39,1

Płyta grzewcza

1200 12,8 93,8

Ładowarka telefonu

6 12,8 0,5
  2356 12,8 184,1

Jeśli uzyskany wynik przekracza stały prąd rozładowania twojej baterii, należy ograniczyć liczbę jednocześnie używanych urządzeń lub zwiększyć liczbę baterii połączonych równolegle. System monitorowania baterii (BMS) wyłącza baterię, jeśli prąd chwilowy jest powyżej wartości maksymalnych przez dłużej, niż jest to rekomendowane. Pamiętaj, że niektóre urządzenia wymagają dodatkowej mocy do rozruchu, co również zwiększa krótkotrwałe zapotrzebowanie na prąd. Jeśli bateria nie zapewnia wystarczającej ilości prądu potrzebnego do uruchomienia urządzenie, to ono nie będzie działać. Aby zapewnić sobie źródło energii, na którym można polegać każdego dnia, będziesz potrzebować niezawodnej metody uzupełniania zużytej energii, z czym wiąże się dobór odpowiednich paneli słonecznych do twojego samochodu kempingowego.

Określenie potrzeb solarnych
Powszechnie dostępne panele słoneczne mają moc od 100 do 300 watów. Moc znamionową paneli słonecznych okresla się przy założeniu maksymalnej wydajności. Temperatura, pogoda i pora dnia wpływają na ilość energii, jaką mogą wygenerować panele słoneczne. Każde 100 watów posiadanych paneli słonecznych to potencjalnie produkcja około 30 amperów. To założenie może posłużyć jako ogólne wytyczne przy zakupie paneli fotowoltaicznych. Przeglądając panele, zwróć uwagę na ich moc wyjściową lub maksymalny prąd znamionowy: Większość z nich będzie w zakresie od 5,3 do 5,7 Amperów. Przy założeniu, że jednego dnia możemy wykorzystać sześć godzin światła słonecznego, każdy panel o mocy 100 W i prądzie 5,5 A wygeneruje 33 Ah dziennie (5,5 amperów x 6 godzin = 33 amperogodziny).

Aby uzupełnić zużycie energii w przedstawionym powyżej przykładzie (139 Ah), potrzeba zestawu paneli o łącznej mocy 500 W. Do obliczeń przyjmujemy, że w idealnych warunkach każdy panel wyprodukuje około 30 Ah dziennie. Jeśli użyjesz pięciu paneli o mocy 100 W, to z każdego z tych paneli uzyskasz 30 Ah dziennie. To daje łącznie 150 Ah, co pokrywa szacowane zapotrzebowanie 139 Ah. Mimo, że 150 Ah pokryje minimalne dzienne zapotrzebowanie, to zawsze warto zaplanować większy zestaw paneli, aby mieć pewien zapas. W zależności od tego, jak bardzo polegasz na energii słonecznej jako jedynym źródle, warto uwzględnić dodatkową pojemność wynoszącą dodatkowe 20-25 procent zapotrzebowania, aby mieć pewność, że nie zabraknie Ci energii w pochmurny dzień lub jeśli zużyjesz jej więcej niż przewidywałeś.

Te podstawowe obliczenia dostarczą Tobie istotnych informacji niezbędnych do określenia rozmiaru zestawu paneli słonecznych dla twojego kampera. Zapraszamy do kontaktu, jeśli potrzebują Państwo pomocy w doborze najlepszych baterii RELiON do swoich potrzeb lub w razie jakichkolwiek pytań. Przydatnym tematem związanym z omawianym zagadnieniem, który poruszamy w naszych filmach wideo, jest wyjaśnienie działania sterowników do instalacji fotowoltaicznych. W poniższym filmie wyjaśniamy dwa różne rodzaje sterowników zasilania urządzeń do pracy w parze z panelem fotowoltaicznym i zestawem baterii RELiON:

Informacje o cookie

Na stronie primemarine.com.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.